Paintball - na czym polega ta gra?

Ocena: /10

Liczba ocen:

Oceń tą aktualność:

Zainteresowanie bitwami na kulki trafiło do Polski z Zachodu. Dzisiaj ta forma rozrywki jest traktowana coraz częściej jak dyscyplina sportowa a nawet sposób na zorganizowanie nietuzinkowego  wypadu firmowego. Zasady paintballu są jednak ściśle określony i wbrew pozorom, i opinii wielu, w tej grze nie chodzi wyłącznie o to, aby ślepo wystrzeliwać naboje z farbą.

Ta kategoria rekreacji wiąże się z zastosowaniem markerów a więc specyficznego sprzętu, który swym kształtem oraz funkcjami działania zbliżony jest do standardowej broni pneumatycznej. To, że kulki pełne farby zostają z tego urządzenia wystrzeliwane zależy natomiast od mas sprężonego powietrza bądź dwutlenku węgla, które wyrzucają naboje na zewnątrz markera. Wylatująca kulka pozostawia charakterystyczny ślad w postaci plamy oznaczającej zestrzelenie danego uczestnika gry. Zawodnicy najczęściej trafiani są na ciele bądź masce. Pomimo tego, że to tylko zabawa, może być ona w pewnych sytuacjach niebezpieczna. Wynika to zwłaszcza z faktu niezabezpieczenia się przed rozpoczęciem zmagań. Konieczne w celach ochronnych okazuje się założenie specjalnego kostiumu oraz nałożenie na twarz maseczki. To pozwoli na ograniczenie do zupełnego minimum ryzyka nabawienia się ewentualnych kontuzji.

Historia paintballa nie jest szczególnie długa i zagmatwana. Po raz pierwszy sprzęt wykorzystywany dziś do tej gry pojawił się w Stanach Zjednoczonych w latach pięćdziesiątych minionego stulecia. Był stosowany przez pracowników służb leśnych, którzy w ten sposób znaczyli konkretne drzewa. Z czasem markery zaczęły być używane do znakowania bydła przez farmerów. Musiało upłynąć kilkadziesiąt lat, aby wreszcie zrodził się doskonale dziś każdemu znany sport na kulki. Urządzenia wystrzeliwujące pociski z kolorowych farb zostały po raz pierwszy użyte do sportu zespołowego w maju 1981 roku. Wtedy to rozegrano capture the flag czyli zabawę, w jakiej uczestniczyło łącznie dwanaście osób. Zwycięzca zasłynął z tego, iż nie pozbył się ani jednego naboju. I tak gra, która początkowo uważana była za jednorazowe przedsięwzięcie, zyskała ogromną popularność za sprawą głównie mediów. Od tego momentu zaczęto organizować stałe wyjazdy na paintballa, w których przeważnie uczestniczyli mężczyźni. Nazwano tę dyscyplinę survivalem. Dopiero za jakiś czas pojawiło się miano paintball, które szybko obiegło cały świat. Entuzjastami tej niecodziennej zabawy stały się wraz z biegiem czasu również panie.

By jednak gra faktycznie była zabawą a nie skończyła się dramatycznie trzeba przestrzegać podstawowych reguł bezpieczeństwa. Maksymalna prędkość wylotowa kulki nie może przekraczać 300 fps czyli feet per second. Po stosownym przeliczeniu wynosi to nie więcej niż dokładnie 91,5 m/s i 329,4 km/h. Prędkość tą mierzy się poprzez urządzenie zwane chronografem radarowym. Ten limit jest granicą górną dopuszczalną w zdroworozsądkowej grze w paintballa. Osiąganie przez naboje jeszcze większej prędkości może skończyć się dla zawodników poważnym kalectwem, zwłaszcza, jeżeli kulka trafi niefortunnie w twarz, na przykład w oko. To, jaką prędkość naboje przybierają zależne jest natomiast od śruby regulacyjnej, za pomocą której zmieniamy ręcznie prędkość wylotową. Taki element jak wyżej wspomniana śruba znajduje się w każdym markerze. Warto także pamiętać, że osoby niepotrafiące się posłużyć należycie markerem i celowo ustawiające większą prędkość niż ta dozwolona, są z placu zmagań usuwane i eliminowane z rozgrywek.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Oprogramowanie:LiteCMS.