Quad - co to za pojazd?

Ocena: /10

Liczba ocen:

Oceń tą aktualność:

Szukając sprawdzonego sposobu na udaną imprezę firmową, warto przyjrzeć się bliżej przejażdżce na quadach. Pojazd tego typu powszechnie znany jest wśród zwolenników tej formy rekreacji pod skrótem ATV, czyli z języka angielskiego dosłownie All Terrain Vehicle. Jest to charakterystyczny czterokołowiec, który przypomina stylem swej jazdy standardowy motocykl, ale przemieszcza się nie na dwóch, a na czterech kołach. W odniesieniu do quadu używa się też nazwy wszędołaz.

Quad jest to pojazd otwarty, który nie posiada kabiny. Technologia jego konstrukcji pozwala na to, aby zastosować maszynę do jazdy po utwardzanych drogach. Wyróżnia się generalnie kilka podstawowych rodzajów tego typu aut, a dokładniej wszędołazy trójkołowe zwane potocznie trajką oraz czterokołowe, czyli najpopularniejsze quady, a nawet sześcio- bądź ośmiokołowe. Niektóre z nich dysponują również napędem gąsienicowym. By prowadzić ten typ pojazdu, konieczne okazuje się przybranie odpowiedniej pozycji, a dokładniej siadamy okrakiem i mocno trzymamy kierownicę. Opony sprzętu tej kategorii cechują się obniżonym ciśnieniem. W związku z tym, możliwe jest sprawne i swobodne przemieszczanie się quady nawet po terenie bardzo grząskim. Kierownica takiego auta jest natomiast zbliżona wyglądem do kierownicy motocyklowej. Wiele osób jest zdania, że quad to jazda ekstremalna. W rzeczywistości nie jest to jednakże środek transportu, który można byłoby uznać za niebezpieczny. Wszystko zależy od tego, jak się zabierzemy za jego prowadzenie. Najczęstszą przyczyną wypadek z udziałem quadów jest zasiadanie za kierownicą więcej niż jednej osoby. Maszyna musi być prowadzona przez jednego kierowcę! Wtedy poruszanie się tym pojazdem jest zupełnie niegroźne. Można wydzielić trzy grupy quadów uzależnionych przede wszystkim od miejsca przeznaczenia. Wydziela się sportowe, terenowo-przeprawowe oraz rekreacyjne:

SPORTOWE

W przypadku pierwszej kategorii można mówić o maszynach z napędem na dwa tylne koła, a więc 2x4. Cechują się one dużym skokiem zawieszenia. Ze względu na to nadają się tylko do nie za szybkiej jazdy na stosunkowo łatwym terenie. Odznaczają się typowo sportową dynamiką oraz mocą, z kolei ich pojemność wynosi od 50 do 1000 centymetrów sześciennych. Granica prędkości to natomiast około 140 kilometrów na godzinę. Pojazdy te posiadają amortyzatory gazowe oraz wyprofilowanie właściwie kierownice. Ich rama przeważnie jest lekka, bowiem wykonana jest z aluminium. Producentami tej kategorii maszyn są zwłaszcza Bombardier Can-am, Honda, Kawasaki, Suzuki, Polaris oraz Yamaha.

TERENOWO-PRZEPRAWOWE

Już sama ich nazwa wskazuje na fakt, iż są to quady stworzone na potrzeby jazdy po znacznie bardziej wymagającej powierzchni. Napędzane są w odróżnieniu od sportowych na cztery koła, a zatem można mówić o napędzie 4x4. Dużo modeli tej grupy posiada opcję wspomagania kierownicy oraz funkcję blokady przedniego mostu. W związku z tym, nie ma żadnych trudności w transporcie po ciężkim gruncie, na przykład zaspach śnieżnych, nierównościach, lasach czy gęstych bagnach. Moc motoru napędzającego to w niektórych typach quadów nawet 80 koni mechanicznych. Co do prędkości to z reguły nie jest ona większa niż 130 kilometrów na godzinę. Dzięki takiemu przystosowaniu pojazdy mogą wjeżdżać na pagórki i wzniosłości. W ten sposób więc, terenowo-przeprawowe quady są wykorzystywane do jazdy na każdym podłożu.

REKREACYJNE

Ostatni z wyżej wyszczególnionych rodzajów wszędołazów jest formą pośrednią pomiędzy quadami terenowymi oraz sportowymi. Dobrze służą podczas spotkań integracyjnych, gdzie prowadzenie samochodu ma być rozrywką czy formą rywalizacji. Nierzadko wybiera się ten model także na wycieczki krajoznawcze. Przeprawa jest spokojniejsza niż przy drugiej z wymienionych odmian pojazdów, a co za tym idzie znacznie bezpieczniejsza. Wyróżnia się te auta z dwoma typami napędów – na dwa oraz na cztery koła, w zależności od konkretnego modelu. Warto również dodać przy charakterystyce quadów rekreacyjnych, że są one łatwe do naprawienia.

Trzy opisane grupy quadów to jednak nie wszystko, co można dzisiaj spotkać na rynku. Bardzo często pojawiają się również odmiany mieszane, które tworzone są po to, aby zachęcić konsumentów do wypróbowania oryginalniejszych form transportu. Czasami więc producenci decydują się na łączenie parametrów technicznych czy elementów z poszczególnych grup maszyn i tworzenie w ten sposób zupełnie nowych typów quadów.

Komentarze

Autor: LesCoat16:01 17-09-2019

Purchase Discount Doxycycline canadian levitra Viagra 100mg 12 Tabl Ed Sample Pack Cheap

Dodaj swój komentarz

Oprogramowanie:LiteCMS.